Amatör Denizci Belgesi Nasıl Alınır?

Özel tekne kullanmak için ehliyet şartlarını öğrenin.


Geçmişte Amatör Denizci Belgesi (ADB) alabilmek için kursa kaydolmak gerekiyordu. Ancak bu zorunluluk artık kalktı. Herhangi bir kursa gitme mecburiyeti olmadan da kendi kendinize ADB’ye sahip olabilirsiniz.

Bunun için öncelikle https://ades.udhb.gov.tr adresinden sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonra burada mevcut olan tüm uzaktan öğretim derslerini bitirmelisiniz.

Tüm dersleri bitirdikten sonra artık sınava girmeye hak kazanırsınız. Sınav için http://gss.gasm.gov.tr/ adresine giriş yaparak sınav müracaatınızı yapmalısınız.

Bu müracaat esnasında sınav için Ziraat Bankasının ilgili şubesine 50 TL ücret yatırmalı ve ayrıca “Amatör Denizci Belgesi alabilir” ibaresi bulunan sağlık raporunuzu almalısınız.

Sınavda başarısız olmanız halinde her sınav tekrarında 50 TL ücret yeniden yatırılmalıdır. Sınavdan başarılı olmanız halinde 50 TL de kart ücreti ödeyerek ADB’nize sahip olabilirsiniz.

ADB ile bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın, ticari olmayan gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, ulusal standarda göre ölçüldüğünde boyu (LH) 2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük olmayan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait özel tekne ruhsatnamesi almış olan tüm tekneleri tekneleri kullanabilir. Ancak, 16 yaşından küçük ADB sahibi kişiler, boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemezler. Motor gücü 10 beygirden az olan teknelerde ADB aranmaz.

Bu konu hakkında Sıkça Sorulan Sorular kısmından daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca bulunduğunu bölgelerin liman başkanlıklarını arayarak da istediğiniz bilgileri direk yetkililere sorabilirsiniz.

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

*