Türk Gemilerine Yunan Adaları Yasağı

Türk bayraklı yat ve teknelerin Yunan adalarına seferleri yasaklandı


Türk bayraklı yolcu gemileri ve ticari yatların Yunanistan karasularına sefer yapması yasaklandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bölge liman başkanlıklarına resmi yazı gönderdi.

Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların 25 Eylül’den, düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin ise 12 Ekim’den itibaren Yunanistan karasularına sefer yapmasının yasaklandığı bildirildi.

Bakanlık, yasaklama kararına gerekçe olarak da Kos ve Rodos limanlarına sefer yapan altı gemi ve ve beş turistik yatın son aylarda Paris Memorandumu (Paris MoU) denetimine tutulduktan sonra tutuklanmasını gösterdi.

Karardan en çok, Yunan adalarına sefer düzenlenen Muğla’nın Bodrum ve Marmaris, Aydın’ın Kuşadası, İzmir’in Dikili ve Balıkesir’in Ayvalık ilçelerindeki tekne ve yat sahipleri etkilenecek.

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Türk yatlarının uluslararası yolcu taşıma yönetmeliğindeki en iyi ve uygun şartlara sahip ‘Beyaz Bayrak’ sınıfında olduğuna dikkati çekti.

Demiröz şunları söyledi: “Şimdi 11 yat ve gemimiz Yunan makamları tarafından tutuklandı. Eğer bir yat veya gemimiz daha tutuklanırsa deniz taşımacılığında kaliteyi simgeleyen beyaz bayraktan ‘gri bayrağa’ düşmüş olacağız. Sonra da siyah bayrak geliyor, ilgili bakanlık bunları göz önüne alıyor.”

Yunan Adaları Tekne Turu

Yunan Adaları Tekne Turu

FERİBOT SEFERLERİ 12 EKİM’DE DURACAK

Türk bayraklı yatların, gemilerin ve Tur teknelerinin yurt dışı çıkışı dün geceden itibaren başlarken, Yunanistan’a feribot seferleri yapan firmalara ise 12 Ekim’den itibaren yurt dışı yasağı konulacak. En geç 1 Ocak’a kadar yasağın sürebileceği öğrenilirken, yılbaşından sonra anlaşmanın yeniden yapılacağı anlaşıldı.

KAPTANLAR ŞAŞKIN

Bir gecede alınan karar ile yurt dışına çıkışları yasaklanan tur tekne sahipleri ve kaptanları ise neye uğradıklarını şaşırdı. Bir çok kaptan limandan çıkış yapamadıklarını söyleyerek, “Ne olduğunu anlamadık. Haberlerden duyduk, liman başkanlığı teknelerimize çıkış izni vermiyor. Devletimizin bildiği bir şey vardır. İnşallah biran önce bu sorunu çözerler” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

*